Tydzień bibliotek 8-15.05.2012-oferta edukacyjna

OFERTA DLA NAJMŁODSZYCH

Przepis na książkę

Dzieci pokonują tor pełen niebezpieczeństw i zagadek dotyczących biblioteki, książek i postaci z bajek, po przebyciu toru na mecie zgromadzone są książki zabawki, każde dziecko omawia wybraną przez siebie książkę, następnie sam wciela się w twórcę książki typu rozkładanka.

Podwodny świat Małej Syrenki

(dzieci poznają bajkę o Małej Syrence, wspólnie czytają tekst wyświetlany na ścianie, który uzupełniony jest obrazkami, lepią z modeliny podwodny świat małej syrenki i przyklejają do przygotowanych plansz).

W świecie bajki

Zabawy z chustą animacyjną. Dyskusja na temat ulubionych bohaterów bajek, rysowanie ulubionych postaci.

Ilustrujemy książeczki

- Porównywanie ilustracji z książek, rozmowa na temat ilustrowania, poznanie technik graficznych odbijanie i powielanie, konkurs z nagrodami: pisanie na maszynie.

Jedzie pociąg

Zabawa w pociąg z niewidomym maszynistą. Czytanie Lokomotywy Juliana Tuwima. Rozmowa na temat lokomotywy i zastanawianie się co może przewozić. Umieszczanie towarów w wagonach.

ZAJĘCIA DLA KLAS IV-V SZKOŁY PODSTAWOWEJ I KLAS GIMNAZJALNYCH

Jak książę z bajki

Młodzież losuje atrybuty baśniowych, powieściowych bohaterów – korzystając ze źródeł biblioteki tworzy rys charakterologiczny bohatera-następnie za pomocą wylosowanego atrybutu i własnego wyobrażenia na temat bohatera prezentuje klasie wylosowaną postać tak, aby uczniowie rozpoznali bohatera. Po zidentyfikowaniu postaci uczniowie w grupach odgrywają wyreżyserowana przez siebie scenkę z udziałem bohaterów.

Gdzie szukać informacji?

Uczeń zostaje zapoznany z podstawowymi informacjami dotyczącymi biblioteki i korzystania z księgozbioru. Rozwiązuje krzyżówki i zadania dotyczące wiedzy na temat biblioteki.